زعفران گران ترین کالای صادراتی ایران و ادویه ارزشمندی است که در سراسر دنیا طرافداران زیادی دارد. همین میزان محبوبیت این ادویه موجب شده تا تشخیص زعفران اصل از تقلبی به یک مساله چالش ساز تبدیل شود.

از آنجایی که کشور ایران بزرگترین صادرکننده زعفران جهان است، اهمیت تشخیص زعفران خالص برای خریداران و شرکت های صادرکننده زعفران ایرانی مطرح می شود.

در xd سالهای اخیر میزان زعفران تقلبی وارد بازار شده باعث بی اعتمادی خریداران شده و از آنجاییکه زعفران کیفیت متفاوتی دارد پیشنهاد میکنیم درباره روش های تشخیص زعفران اصل و مرغوبیت این کالای ارزشمند اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اما چه فاکتورهایی تضمین کننده مرغوبیت و کیفیت زعفران هستند؟


تشخیص مرغوبیت زعفران نیاز به انجام آزمایش های پیچیده در آزمایشگاه ندارد و با چند راه ساده و کاربردی میتوانید خریدی مطمئن و به صرفه داشته باشید. تعدادی از راه های تشخیص زعفران خالص را در زیر برایتان نوشته ایم.:

1-استانداردها و گواهینامه های بین المللی

آسان ترین راه تشخیص اصل بودن زعفران توجه به گواهینامه ها و استانداردهای اخذ شده برند صادرکننده مربوطه است.
در تمام دنیا استاندارد های ملی و جهانی برای کنترل کیفیت مواد غذایی تعریف شده و زعفران هم از این قائده مستثنی نیست. بواسطه این استاندارد ها خریدار میتواند از میزان کیفیت و طبیعی بودن محصول زعفران خریداری شده اطمینان حاصل کند. استاندارد ISO 3632 استانداردی است که صرفا جهت ارزیابی کیفیت ادویه زعفران از طرف سازمان جهانی استاندارد در سالهای اخیر تدوین شده است.

2- بررسی کلاله ها

 

یکی از راه های تشخیص زعفران خالص و مرغوب این است که کلاله های زعفران را پیش از خرید بررسی کنید. ضخامت رشته های زعفران خالص در طول به یک اندازه نیست و در قسمت انتهایی کلاله، رشته زعفران باریک تر می شود. توجه به شکل ظاهری رشته ها میتواند به شما در تشخیص تازگی و کهنه بودن زعفران کمک زیادی کند. زعفران مرغوب، خشک و عاری از رطوبت است اما چندشاخه شدن سر رشته ها و شکنندگی بیش از اندازه نشان دهنده کهنگی این ادویه میباشد.
همچنین بخاطر داشته باشید رنگ رشته ها به هیچ عنوان براق نباشد.

خرید زعفران

3- عطر و طعم

زعفران خالص ، بوی شیرین و بسیار منحصر به فردی دارد. اما بر خلاف باورغلطی که از قدیم ترویج داشته ، طعم زعفران شیرین نیست و بخاطر ترکیبات موجود در آن طعمی گس و رو به تلخی دارد. پیش از خرید از فروشنده بخواهید تا چند رشته زعفران را بعنوان نمونه در اخیتار شما قرار دهد. زعفران را روی زبانتان قرار دهید و طعم آن را بچشید. اگر مزه شیرینی داشت، با عسل ترکیب شده و تقلبی است.

4– آزمایش آب سرد و بنزین


زعفران را در آب سرد بریزید. زعفران اصل و مرغوب پس از 5 الی 10 دقیقه به رنگ زرد مایل به طلایی در آب در میاید. همچنین توجه داشته باشید رنگ زعفران طی مدت زمان به آرامی انتشار پیدا میکند و اگر در اولین لحظه ترکیب با آب رنگ زیادی در آن پخش شد نشان بر تقلبی بودن این ادویه است.

 

و در آخر میتوانید از بنزین استفاده کنید!
کافیست مقداری زعفران را در بنزین بریزید ؛ اگر بنزین رنگ گرفت مشخص می شود که زعفران تقلبی بوده است.

البته توجه داشته باشید از آنجایی که زعفران ادویه با ارزشی است ، عاقلانه نیست که برای تشخیص مقادیر کم از روش تشخیص با بنزین استفاده کنید ؛ بلکه برای خرید عمده و مقادیر زیاد می توانید از این روش کمک بگیرید.

 

 

در نهایت توصیه میکنیم زعفران درجه یک را از برندهای معتبر و دارای استانداردهای بین المللی انتخاب و خریداری کنید.

برای خرید زعفران بدون واسطه و معتبر ، به صفحه محصولات برند زرنوازمحصولات نگاهی بیندازید.

نظر شما درباره این وبلاگ چیست؟ اگر شما هم راه های دیگری برای تشخیص زعفران تقلبی می دانید، برایمان بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.