قیمت زعفران و فرآیند بهره برداری ادویه زعفران

زعفران که به آن نام طلای قرمزهم داده اند، گران قیمت ترین ادویه در جهان است. رشته های زعفران کلاله های  گل های کوچک زعفران هستند. برای خرید هر یک کیلوگرم زعفران خالص ، مبلغی حدود ده هزار دلار لازم دارید. اما چرا قیمت زعفران زیاد است؟

همانطور که پیش تر در” پست چرا زعفران گران است” توضیح دادیم، از آنجا که شکوفه و کلاله های زعفران بسیار ظریف هستند ، هر کلاله باید فرآیند پر هزینه ای را طی کند و به صورت دستی چیده ، دسته بندی و خشک شود. زعفران تمام قرمز گرانتر است.

 گران قیمت ترین و با کیفیت ترین زعفران معمولا تنها از نوک کلاله تشکیل می شود. در کیفیت های بهتررشته های زرد رنگ را جدا می کنند و تنها یک رشته بلند قرمز خالص باقی می ماند. به طور خلاصه، تولید زعفران فرآیندی طولانی مدت و زمانبر است و به بسیاری از منابع انسانی نیاز دارد.

هم چنین، دسته بندی کردن زعفران و جدا کردن قسمت های زرد و سفید رنگ کلاله بر روی گرانی قیمت زعفران تاثیر می گذارد. تولید کنندگان زعفران ارزان قیمت، پرچم زرد رنگ بی مزه را برای افزایش وزن کلاله های قرمزنگ که طعم معروف این ادویه هستند، به آن اضافه می کنند. به عنوان نتیجه گیری، زعفران های نگین، سرگل و سوپر نگین گران قیمت ترین انواع موجود هستند.

 گل زعفران در ابتدا بیش تر در کشورهای اسپانیا، ایران، یونان و هند رشد می کرد؛ اما در حال حاضرایران تولید کننده 90% زعفران دنیا است.

در ایران زعفران 4 مدل دارد. کم قیمت ترین نوع زعفران دسته است  که شامل یک رشته کامل است و هم بخش قرمز رنگ و هم زرد رنگ را داراست. در انواع بهتر زعفران، بخش سفید و زرد رنگ را جدا می کنند و فقط از قسمت قرمز رنگ استفاده می کنند.

اگر دوست دارید با بخش های زعفران بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم وبلاگ “با انواع زعفران و کیفیت آنها آشنا شوید” را از دست ندهید!

 

خرید زعفران

 

 از آنجا که هر گل سه کلاله دارد، برای تولید مقدار بسیار کمی ازاین ادویه، تعداد زیادی شکوفه لازم است .

هر گل زعفران سه کلاله دارد. بنابراین 75000 عدد گل زعفران تقریبا یک پوند از ادویه را تولید می کند. برای تولید یک پوند زعفران یک آکر (4.47 متر مربع) زمین و هزاران گل زعفران لازم است. در هر گرم 200 تا 300 عدد رشته زعفران وجود دارد ونکته مثبت این است که برای هربار استفاده، شما مقدار کمی از این را لازم دارید.

زعفران، این ادویه گران قیمت، معمولا به گرم فروخته می شود. چون گرم در بیشتر مناطق دنیا رایج است. اگر می خواهید زعفران بکارید، به یاد داشته باشید که 1 کیلوگرم از گل زعفران 10 گرم از زعفران قرمز رنگ می دهد؛ بنابراین برای تولید 1 گرم زعفران به بیش از 150 گل احتیاج دارید.

لیست قیمت زعفران

به طور کلی هر جا که تنها عبارت ” قیمت زعفران “را دیدید، منظور رشته های زعفران است نه روغن یا پودر آن. اگر شما در کشور های مدیترانه ای زندگی می کنید، می توانید به راحتی زعفران را از سوپرمارکت ها تهیه کنید. اما اگر درکشورهای دیگر دنیا زندگی می کنید ، باید در سوپرمارکت های بیشتری بگردید یا می توانید از سایت های مورد اعتماد به صورت آنلاین آن را تهیه کنید. می توانید زعفران با کیفیت را از وب سایت زرنواز تهیه کنید. اگر قبلا از ما خرید کرده اید، نظر خودرا در مورد محصولات ما در قسمت نظرات بنویسید!

در این قسمت لیستی از قیمت زعفران در کشور های مختلف برای شما تهیه کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.