برنج زعفرانی

برنج زعفرانی یا پلو زعفرانی یکی از اصیل ترین و خوشمزه ترین غذاهای ایرانی است که معمولا با غذاهای معروف و شناخته شده دیگری مثل خورش قورمه سبزی، چلو کباب و همینطور جوجه  کباب زعفرانی سرو می شود که در پست های بعدی  درباره آن صحبت خواهیم کرد.

زعفران نقش بسیار مهمی در این غذا دارد. استفاده از زعفران مرغوب و با کیفیت، عطر و رنگ  بی نظیری به برنج شما میدهد و آن را به یک غذای فوق العاده تبدیل می کند. پیشنهاد می کنیم برای نتیجه بهتر، از زعفران نگین زرنواز استفاده کنید. برنج زعفرانی نه تنها بسیار خوشمزه است، بلکه درست کردن آن هم بسیار راحت است. اگر علاقمند هستید، امروز طرز پخت این برنج را برایتان آماده کرده ایم. امیدواریم که لذت ببرید!

موارد مورد نیاز برای 3 نفر:

3 لیوان برنج

3 قاشق غذا خوری زعفران دم کرده
½ لیوان روغن
نمک به میزان لازم

زمان آماده سازی: 30 دقیقه        زمان پخت: 60 دقیقه

طرز تهیه برنج زعفرانی

طرز تهیه برنج زعفرانی:

  1. برنج را در نمک و آب بریزید و بگذارید 30 دقیقه خیس بخورد.(هم چنین می توانید برنج را از شب قبل خیس کنید) سپس برنج را بشویید و در یک قابلمه مقداری آب بریزید و برنچ را در آن بریزید بطوریکه آب به ارتفاع یک بند انگشت روی برنج را بپوشاند.
  2. روغن، زعفران دم کرده و نمک را با هم مخلوط کنید. سپس آن را در قابلمه برنج بریزید و هم بزنید تا رنگ آب یکدست شود.
  3. زیر حرارت را روشن کنید و قابلمه برنج را روی آن بگذارید تا آب بجوشد و جذب برنج شود و در همین حال آن را چند بار هم بزنید. هنگامیکه آب جذب برنج شد، آن را از روی حرارت بردارید و روی آن را بپوشانید تا برنج دم بکشد.
  4. بعد از 10 دقیقه برنج شما آماده است و می توانید آن را با گوشت یا مرغ میل کنید.

 

برنج زعفرانی

نکاتی از زرنواز برای دم کردن زعفران:

 

شما می توانید زعفران را با استفاده از یخ دم کنید! با این روش جدید رنگ ‌دهی زعفران چند برابر می‌شود. ما امروز برای رنگ‌ بازکردن زعفران از یک تکه یخ کمک میگیریم . برای این کار مقدار زعفران مصرفی ” زعفران آسیاب شده” برای غذای مورد نظرتان را داخل ظرفی مناسب بریزید و‌ روی آن تکه یخی قرار دهید و کنار بگذارید. ‌منتظر‌ بمانید تا یخ کاملا آب بشود و ‌شکل مایع به خودش بگیرد.

اگر شما هم از این روش استفاده کرده اید می توانید تجربه یا نظر خود را در کامنت ها برایمان به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.