با انواع زعفران و کیفیت آن ها آشنا شوید

انواع زعفران هم در فرم و شکل ظاهری و هم در کیفیت متفاوت هستند و معیار تعیین کیفیت این ادویه محبوب در هر کشور و منطقه متفاوت است.

زعفران ادویه محبوبی که به طلای سرخ مشهور است، باارزش ترین محصول صادراتی ایرانیست. با وجود اینکه در سالهای اخیر کشورهایی مثل اسپانیا و افغانستان نیز در امر تولید و صادرات زعفران شروع به فعالیت کرده اند اما همچنان 90% صادرات زعفران دنیا در دست ایران است.
آشنایی با انواع زعفران و دسته بندی آن بر اساس کیفیت به خریدار کمک میکند تا از مرغوبیت محصول خریداری شده اطمینان حاصل کند.

همکاران ما تلاش می کنند تا با ایجاد تنوع در کیفیت و شکل ظاهری محصولات به همه سلیقه ها پاسخ دهند و به دیدگاه های مختلف احترام بگذارند، بنابراین پنج گونه مختلف زعفران وجود دارد که بیشترین تعداد سفارش را برای مصرف دارند که به شرح زیر هستند و گزینه های مختلفی را برای مصرف کنندگان فراهم می کنند:

انواع زعفران:

بطور کلی رشته های زعفران از دو بخش اصلی تشکیل شده :

– کلاله یا همان قسمت قرمز رنگ رشته زعفران
– خامه یا قسمت سفید رنگ انتهایی رشته زعفران

انواع زعفران بر اساس کیفیت به دسته های نگین، سرگل، دخترپیچ، ریشه و پوشال تقسیم میشود.

 

بسته بندی زعفران صادراتی

 

زعفران نگین:

زعفران نگین بهترین و مرغوبترین نوع زعفران است و بالاترین میزان عطر و رنگ  را داراست. سه رشته کلاله در نوع نگین بهم متصل و کاملا صاف و بدون شکستگی اند. شکل ظاهری بسیار خوب و کیفیت بالای زعفران نگین دلیل اصلی قیمت بالای آن است و موجب شده تا از نوع نگین بیشتر در زمینه صادرات استفاده شود.

در میان انواع زعفران، این مدل ویژگی های رنگ دهی و عطر بسیار زیادی دارد. از دیدگاه ظاهری، زعفران نگین بسیار زیباست و حجم بیشتری دارد. تمام رشته های زعفران درهم تنیده اند و جدا کردن رشته های آن با سختی بیشتری انجام می گیرد.

زعفران سرگل:

محبوب ترین نوع زعفران برای مصارف خانگی زعفران سرگل است. زعفران سرگل همانند نوع نگین کیفیت بالایی درعطر و طعم دهی دارد و بیشترین میزان فروش در بازار داخلی را داراست. رشته های زعفران سرگل تماما قرمز هستند و قسمت خامه ( سفید رنگ) در آن وجود ندارد و به همین دلیل در بازارهای خارجی این نوع را به نام All- Red  (تمام قرمز) میشناسند.

تفاوت ضخامت کلاله ها در نوع سرگل و شکستگی و ریز یا درشت بودن رشته ها، تعیین کننده درجه بندی و قیمت آن است.

زعفران تمام قرمز همان چیزی است که بیشتر مردم از زعفران در ذهن دارند. در این نوع، قسمت خامه (ریشه) بطور کامل جدا می شوند و کلاله های قرمز رنگ زعفران خالص را تشکیل می دهند. علاوه بر سرگل، سرقلم، سر ریشه و ممتاز برای این نوع از زعفران استفاده می شوند.

** کیفیت و مرغوبیت زعفران سرگل به میزان زیادی مشابه نوع نگین میباشد و تنها شکل ظاهری در آن موجب شده تا قیمت مناسب تری نسبت به زعفران نگین داشته باشد و بهترین گزینه برای مصارف خانگی باشد.

زعفران دسته (دخترپیچ):

زعفران دخترپیچ یا دسته بصورت دسته ای پیچیده میشوند و رشته زعفران شامل هر دو بخش کلاله و خامه است. تقریبا 30% رشته را بخش زرد رنگ (خامه) و 70% را کلاله های قرمز رنگ تشکیل میدهد.

دسته زعفران اساسی ترین نوع زعفران است که از خشک کردن و انباشتن یک رشته کامل زعفران به دست می آید.(شامل کلاله و خامه). قسمت خامه معمولا 3 تا 5 میلیمتر طول دارد و بسته به کیفیت زعفران، قسمت خامه می تواند کوتاه تر یا بلندتر باشد.

انواع زعفران

زعفران پوشال:

در این نوع زعفران بخش انتهایی خامه چیده میشود و تنها 1 الی 3 میلیمتر از قسمت زرد رشته زعفران باقی میماند. همین زردی در انتهای رشته زعفران آن را به شکل پوشال در آورده و نام این نوع زعفران نیز برگرفته از شکل ظاهری آن است. کیفیت زعفران پوشال نسبت به نوع سرگل و نگین کمتر است و سه کلاله بهم متصل اند.

زعفران پوشال معمولا قسمت کلاله قرمز رنگ رشته زعفران با 1 تا 3 میلی متر از قسمت زرد رنگ خامه است.  از آنجا که مقدار نسبی کلاله بیشتر از دسته زعفران است، قدرت رنگ دهی آن هم بیشتر است و برخی از مردم بخاطر ارتباط کلاله و خامه و کاهش احتمال تقلبی بودن آن به این نوع از زعفران اعتماد بیشتری دارند.

ریشه:

با جدا کردن سرگل  از دسته ، قسمت ریشه باقی می ماند که در ایران به آن زعفران سفید یا گوشه گفته می شود. در اروپا این قسمت به عنوان سفیده یا خامه شناخته می شود. برخلاف باور عامه، زعفران گوشه یا همان ریشه زعفران عطر بیشتری نسبت به گل دارد.

برای سهولت در تصمیم گیری و ایجاد اطمینان خاطر برای مشتریانمان در سراسر دنیا، طراحی بسته بندی انواع زعفران برند زرنواز به گونه ای صورت گرفته تا علاوه بر درج اطلاعات بهداشتی و کیفی روی بسته ها، خریدار بتواند با مشاهده شکل ظاهری زعفران هنگام خرید از میزان کیفیت و مرغوبیت محصول مطمئن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.