گل زعفران

ادویه زعفران به عنوان طلای قرمز شناخته می شود و یکی از با ارزش ترین ادویه های دنیاست. با این حال، عده ی زیادی از مردم نمی دانند که چگونه از زعفران استفاده کنند.

امروز در برند زرنواز می خواهیم اطلاعاتمان را در مورد گل زعفران و فرآیند آن با شما به اشتراک بگذاریم. اگر برایتان مفید بود، نظرتان را کامنت کنید!

زعفران گیاهی ده ساله است و گیاهی کوچک محسوب می شود که هنگام گل دادن به ارتفاع ۱۵تا ۳۰ سانتی متر می رسد. زعفران از گلی به نام  Crocus sativus بدست می آید که گیاهی پاییزی است و دارای پیاز زعفران می باشد و گل آن از داخل پیاز آن رشد پیدا می کند که همراه با آن تعدادی برگ باریک، دراز و بلند و سبز رنگ نیز از آن بیرون می آید. از میان برگ‌های سبز رنگ، ساقه گل دار با همان گل زعفران خارج می شود که به یک تا پنج گل منتهی می‌شود. گل‌های زعفران دارای ۶ گلبرگ بنفش هستند که ممکن است در بعضی گونه ها به رنگ گلی یا ارغوانی و یا سفید باشند.

گل زعفران

گل‌ها دارای ۳ پرچم زعفران زرد رنگ و یک مادگی منتهی به کلالهٔ سه شاخه به رنگ قرمز است. قسمت مورد استفاده این گیاه، خامه زعفران (ریشه سفیدی که منتهی به آن ۳ کلاله قرمز رنگ است) و کلاله ی سه شاخه ی قرمز است که به نام زعفران مشهور است و دارای بوی معطر با طعم کمی تلخ می‌باشد.

پس منظور از ریشه زعفران ، انتهای کلاله زعفران است که از داخل ساقه گل زعفران خارج می شود. در واقع ریشه زعفران دارای عطر زیاد و کلاله زعفران دارای رنگ زیاد می باشد.

برای به دست آوردن ادویه زعفران، سه کلاله را از هر گل می چینند و روی سینی پخش می کنند. سپس آن را روی آتش خشک می کنند تا به عنوان طعم دهنده و رنگ دهنده غذا استفاده کنند. از 75000 شکوفه، یک پوند (0.45 کیلوگرم) زعفران به دست می آید. زعفران حاوی 0.5 تا 1 درصد روغن اساسی است که ترکیب اصلی آن پیکروکروسین و ماده رنگی کروسین است.

از نظر مردم بومی نواحی مدیترانه ، ترکیه و ایران ، کروکوس زعفران مدتهاست که در ایران و کشمیر کشت می شود و گمان می رود با حمله مغول به چین قدیم، به آنجا وارد شده است.

در طول دوره های مختلف ، ارزش زعفران بسیار بیشتر از وزن آن  با طلا بوده است و هم چنان گرانترین ادویه در جهان است.

زعفران از کجا به دست می آید؟

همانگونه که قبل تر  توضیح دادیم، ادویه زعفران از گل بنفش رنگی به نام “ Crocus sativus” می روید. این گل ابتدا در کشور های ایران، اسپانیا، افغانستان، هند و مراکش کاشت می شد. سه کلاله قرمز رنگ در گل زعفران مهم ترین قسمت آن هستند. زیرا طعم و عطر زعفران به خاطر آن هاست.

ادویه زعفران

ادویه زعفران

زعفران چه طعمی دارد؟

طعم زعفران به ذائقه شما بستگی دارد.  برای بعضی افراد شیرین تر است، مانند طعم عسل و عده ای دیگر مزه آن را تلخ می دانند. طعم و مزه به همان اندازه فردی که آن را می چشد ، فردی و شخصی است.

چگونه از ادویه زعفران استفاده کنیم؟

برای اینکه بیش ترین بهره را از زعفران ببریم، ابتدا باید آن را بسابیم و کاملا پودر کنیم. سپس روی آن  ¼  لیوان آب جوش بریزید و برای 10 تا 15 دقیقه بگذارید بماند. سپس می توانید آن را در یک شیشه در یخچال به مدت یک هفته نگه داری کنید.

چرا زعفران گران است؟

از آنجا که شکوفه ها و کلاله های زعفران بسیار ظریف هستند، هر کلاله باید فرآیند پرهزینه ای را طی کند و به صورت دستی چیده، دسته بندی  و خشک شود. هم چنین 3 کلاله در هر گل وجود دارد که 75000 گل، حدود یک پوند از  زعفران را تولید می کند.

از کجا زعفران را بخریم؟

 هنگام خرید زعفران ، توجه به خرید کردن از یک منبع معتبر ضروری است. به دلیل ارزش بالای ادویه زعفران ، برخی از فروشندگان ممکن است ادویه های دیگری را به زعفران اضافه کنند. می توانید زعفران را از فروشگاه های خاورمیانه ای محلی تهیه کنید یا برای یافتن زعفران مناسب نیازهای خود ، حتماً به صفحه محصولات ما نگاهی بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.