قیمت زعفران

علت افزایش قیمت زعفران نسبت به سایر ادویه ها این است که برای بدست آوردن یک پوند زعفران (حدودا 453 گرم) باید صد هزار گل زعفران استفاده شود. تنها یک اونس زعفران (حدودا 31 گرم) نیازمند تلاش زیاد و چیدن بیش از هفت هزار گل بنفش رنگ زعفران است. کلاله های قرمز رنگ زعفران باید تک به تک با دست چیده شوند و کاملا خشک شوند. بزرگترین مشکل در کاشتن زعفران، از دست رفتن سریع مواد مغذی خاک است.

90٪ زعفران جهان در ایران کشت می شود. همچنین زعفران در کشور هایی مانند اسپانیا ، افغانستان ، هند و مراکش کشت می شود. بسیاری از غذاهای بین المللی دارای زعفران هستند ، مانند : برنج زعفرانی ایرانی ، پائلا ی اسپانیایی و ریزوتوی ایتالیایی. اما چرا زعفران اینقدر گران است؟

قیمت زعفران

زعفران به دلیل طعم ، رنگ و رایحه متفاوت  و همچنین خاصیت دارویی ادویه ای گران قیمت و بسیار پرطرفدار است. قیمت هر پوند ( 454 گرم ) زعفران با کیفیت بالا می تواند 5000 دلار باشد و از نظر وزنی  حتی گرانتر از طلا باشد.

قیمت زعفران تا حدودی به  فرآیند کاشت و برداشت بستگی دارد. ادویه زعفران از گل زعفران بدست می آید. این گل به شرایط خاصی برای رشد نیاز دارد و فقط یک هفته در طول سال  گل می دهد. ادویه زعفران از کلاله های گل زعفران گرفته می شود. در هر گل سه کلاله وجود دارد. بنابراین ، 75000 گل زعفران حدود یک پوند از ادویه را تولید می کند.

از آنجا که شکوفه و کلاله های زعفران بسیار ظریف هستند ، هر کلاله باید فرآیند پر هزینه ای را طی کند و به صورت دستی چیده ، دسته بندی و خشک شود. همانطور که دریکی از پست های زرنواز که در مورد انواع زعفران توضیح خواهیم داد ، زعفران تمام قرمز گرانتر است. علاوه بر این ، دسته بندی زعفران و جدا کردن  قسمت های زرد و سفید کلاله ها بر گرانی زعفران تاثیر می گذارد. در نتیجه ، زعفران نگین، سرگل و سوپر نگین گران ترین انواع موجود هستنند.

گران قیمت بودن زعفران و فرآیند کاشت آن

کشت زعفران به صورت مکرر انجام می شود اما به دلیل اینکه خاک مواد مغذی خود را از دست میدهد باید پس از گذشت 7 تا 9 سال ،  در زمینی که زعفران کاشته شده برای چند سال نوع دیگری از محصولات مانند دانه ها کشت شود تا خاک بتواند مواد مغذی از دست رفته خود را دوباره به دست بیاورد.

هم چنین، گلهای زعفران در اواسط پاییز به صورت دستی برداشت می شوند که همین فرآیند باعث افزایش قیمت این ادویه نسبت به سایر ادویه ها می شود.

علاوه بر اینها، انتقال گل زعفران باید به نحوی انجام شود که ذره ای آسیب یا ضربه به آنها وارد نشود. بنابراین از ریختن بیش از حد گلها روی هم و وارد شدن فشار زیاد بر آنها در حین نقل و انتقال باید جلوگیری شود. تمام این فرآیند ها نیازمند صرف هزینه است که سبب افزایش قیمت زعفران می شود.

بسته بندی زعفران صادراتی

 

هم چنین زعفران  فواید شناخته شده و زیادی برای سلامتی دارد. تحقیقات نشان می دهد که زعفران می تواند خاصیت تقویت روحیه داشته باشد ، به کاهش وزن کمک کند و علائم پی ام اس را کاهش دهد. ایرانیان و سرخپوستان باستان مدتهاست که از زعفران برای همه چیز ازرنگ دادن به غذا و یا به عنوان داروی سرماخوردگی در شیر استفاده می کنند.

 هنگام خرید زعفران ، توجه داشته باشید که از یک منبع معتبر خرید کنید. به دلیل ارزش بالای زعفران ، برخی از فروشندگان ممکن است ادویه های دیگری مانند فلفل قرمز یا زردچوبه را برای زیاد شدن مقدار زعفران به آن اضافه کنند.

برای یافتن زعفران مناسب نیازهای خود ، حتماً به صفحه محصولات ما نگاهی بیندازید. ما درگروه زرنواز همیشه تلاش خواهیم کرد تا بینشی شفاف از روند برداشت و تولید را برای شما فراهم کنیم تا محصولات ایمن و با کیفیتی را برای شما به ارمغان بیاوریم.

نظرات خود را درباره این وبلاگ در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.